Zasady rezerwacji i korzystania z usług MAB
Regulamin zwiedzania i korzystania z usług Muzeum Archeologicznego w Biskupinie
I. Definicje pojęć
1. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, w skrócie Muzeum – na potrzeby niniejszego regulaminu jest to obszar udostępniany turystycznie, składający się z: rezerwatu archeologicznego wraz z pawilonami wystawienniczymi, Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego oraz parkingu z toaletami.
2. Przewodnik muzealny – przewodnik zatrudniony przez Muzeum.
3. Lekcje muzealne – lekcje i warsztaty organizowane przez Muzeum.
II. Informacje ogólna
1. Muzeum jest czynne w miesiącach:
a) maj-wrzesień 9.00-18.00
b) listopad-marzec 9.00-16.00
c) kwiecień, październik 9.00-17.00
2. Zwiedzanie Muzeum (z wyjątkiem pawilonów wystawienniczych) od 21 czerwca do 31 sierpnia jest możliwe do zachodu słońca.
3. Każdy zwiedzający z chwilą zakupu biletu, nie później jednak niż z chwilą wstępu do Muzeum wyraża zgodę na postanowienia niniejszego Regulaminu i zobowiązuje się do jego przestrzegania.
III. Zwiedzanie Muzeum
1. Zwiedzanie Muzeum możliwe jest z ważnym biletem wstępu.
2. Osoby zwiedzające zobowiązane są do stosowania się do uwag obsługi Muzeum.
3. Dzieci poniżej 13 lat mogą przebywać na terenie Muzeum tylko z opiekunami.
4. Teren Muzeum jest objęty monitoringiem wizyjnym.
5. Na terenie Muzeum nie obowiązuje kierunek zwiedzania.
6. Muzeum nie pobiera opłat za korzystanie z toalet i parkingu w godzinach otwarcia.
7. Przebywanie samochodem na parkingu od godziny 20.00 do 8.00 jest możliwe po wykupieniu biletu parkingowego w kasie Muzeum, biletomacie lub na stronie www.bilety-biskupin.pl.
8. Zabrania się:
a) wstępu osobom pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, nawet z wykupionym biletem wstępu,
b) wnoszenia alkoholu i środków odurzających oraz przedmiotów i urządzeń, które mogą zagrozić bezpieczeństwu lub porządkowi organizacyjnemu Muzeum,
c) chodzenia poza wyznaczonymi trasami,
d) palenia tytoniu poza miejscami wyznaczonymi,
e) palenia ognisk i używania źródeł światła o otwartym płomieniu,
f) niszczenia elementów ekspozycji, w tym niszczenia strzech przez wyciąganie trzciny z pokrycia dachów,
g) wprowadzania psów bez smyczy i bez kagańca,
h) wprowadzania psów do budynków (pawilonów wystawienniczych),
i) wjazdu pojazdów samochodowych, jazdy rowerem lub hulajnogą (nie dotyczy pojazdów służbowych, dostawczych i pracowników Muzeum oraz dzieci do lat 4 na rowerkach biegowych pod nadzorem opiekunów),
j) używania dronów bez zgody Dyrekcji Muzeum,
k) karmienia zwierząt hodowanych na terenie Muzeum,
l) pozyskiwania, niszczenia lub uszkadzania drzew i innych roślin oraz zbierania grzybów,
m) łowienia ryb, chwytania dziko żyjących zwierząt, płoszenia ich,
n) kąpieli w jeziorze,
o) wnoszenia jedzenia i picia do pawilonów wystawienniczych,
p) wykonywanie zdjęć z fleszem bez wymaganego zezwolenia na terenie pawilonów wystawienniczych,
q) używania urządzeń nagłaśniających, w tym słuchania muzyki przeszkadzającej innym w zwiedzaniu,
r) dystrybuowania materiałów reklamowych.
IV. Zwiedzanie z Przewodnikiem muzealnym
1. Zwiedzanie z Przewodnikiem muzealnym obejmuje teren Rezerwatu archeologicznego.
2. Korzystanie z usług Przewodnika muzealnego przez grupy zorganizowane i osoby indywidualne wymaga wykupienia opłaty rezerwacyjnej przez stronę www.bilety-biskupin.pl.
3. Korzystanie z usług Przewodnika muzealnego przez grupy zorganizowane i osoby indywidualne w języku innym niż polski wymaga wcześniejszej rezerwacji pod numerem telefonu +48 453 071 403.
4. Skorzystanie z usługi Przewodnika muzealnego bez wcześniejszej rezerwacji możliwe jest jedynie w przypadku dostępności usługi.
5. Jeden Przewodnik muzealny może oprowadzić grupę liczącą maksymalnie 40 osób wraz z opiekunami.
6. Podstawą wejścia na teren Muzeum jest uiszczenie opłaty za wstęp zgodnie z aktualnym cennikiem.
7. Rozpoczęcie zwiedzania z Przewodnikiem muzealnym następuje o czasie zgodnym z ustaleniami w rezerwacji.
8. Czas zwiedzania z przewodnikiem wynosi około 105 minut.
9. Przy braku informacji o spóźnieniu powyżej 15 minut od zarezerwowanego czasu Muzeum nie zapewnia realizacji rezerwacji wg danych w zgłoszeniu (tylko po ustaleniach z działem Obsługi Ruchu Turystycznego istnieje możliwość zmiany godziny rozpoczęcia zwiedzania z Przewodnikiem muzealnym bez konieczności rezygnacji z tej usługi, e-mail: rezerwacja@biskupin.pl lub tel. +48 453 071 403).
10. Ostatni zwiedzający z Przewodnikiem muzealnym wchodzą dwie godziny przed zamknięciem Muzeum.
11. Opiekunowie grupy mają obowiązek pozostać z grupą przez cały czas pobytu w Muzeum i biorą odpowiedzialność za odpowiednią organizację grupy.
V. Lekcje muzealne
1. Udział w Lekcji muzealnej wymaga wykupienia opłaty rezerwacyjnej dla minimum 11 osób przez stronę www.bilety-biskupin.pl i dokonania płatności dla pozostałych uczestników w dniu realizacji usługi w kasie Muzeum.
2. Udział w Lekcji muzealnej bez wcześniejszej rezerwacji możliwy jest jedynie w przypadku dostępności usługi (informacja w kasie Muzeum).
3. Podstawą do udziału w Lekcji muzealnej jest uiszczenie opłaty zgodnej z aktualnym cennikiem.
4. Rozpoczęcie Lekcji muzealnej następuje o czasie zgodnym z ustaloną w rezerwacji godziną. Przeprowadzenie Lekcji muzealnej o innej godzinie niż podana w rezerwacji możliwe jest tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z działem Obsługi Ruchu Turystycznego z podaniem numeru rezerwacji na minimum 4 dni przed ustalonym terminem (e-mail: rezerwacja@biskupin.pl lub tel. +48 453 071 403).
5. Czas trwania Lekcji muzealnej w zależności od jej rodzaju to 45-60 minut lub 75-90 minut.
6. Przy braku informacji o spóźnieniu powyżej 15 minut od zarezerwowanego czasu Muzeum nie zapewnia realizacji rezerwacji wg zgłoszenia (tylko po ustaleniach z działem Obsługi Ruchu Turystycznego istnieje możliwość zmiany godziny rozpoczęcia lekcji bez konieczności rezygnacji z usługi, e-mail: rezerwacja@biskupin.pl lub tel. +48 453 071 403).
7. Uczestnicy Lekcji muzealnych mają obowiązek stosować się do poleceń pracownika Muzeum prowadzącego Lekcję muzealną oraz pracowników obsługi Muzeum.
8. Opiekunowie grupy mają obowiązek pozostać z grupą przez cały czas trwania Lekcji muzealnej i biorą odpowiedzialność za odpowiednią organizację grupy.
VI. Rejs statkiem pasażerskim „Diabeł Wenecki” po Jeziorze Biskupińskim
1. Udział w rejsie wymaga wykupienia opłaty rezerwacyjnej dla 5 osób przez stronę www.bilety-biskupin.pl i dokonania płatności dla pozostałych uczestników w dniu realizacji usługi u kapitana statku.
2. Udział w rejsie bez wcześniejszej rezerwacji możliwy jest jedynie w przypadku dostępności usługi (informacja w kasie Muzeum lub u kapitana na przystani u nasady półwyspu).
3. Podstawą do udziału w rejsie statkiem jest uiszczenie u kapitana opłaty zgodnej z aktualnym cennikiem.
4. Pasażer, który zakupił bilet na rejs może zabrać ze sobą bezpłatnie dwoje dzieci w wieku do 4 lat.
5. Dzieci do lat 13 uczestniczą w rejsie pod opieką osób dorosłych.
6. Dzieci biorące udział w wycieczkach zorganizowanych grupowo znajdują się na statku pod opieką wyznaczonych przez organizatorów opiekunów w liczbie: jeden opiekun na dziesięcioro dzieci.
7. Rejs dla osób indywidualnych odbywa się przy udziale minimum 5 osób.
8. Rejsy statkiem odbywają się od 1 maja do 30 września od wtorku do niedzieli w godz. od 9.00 do 17.00. Muzeum zastrzega możliwość zmiany godzin i dni kursowania statku.
9. Rozpoczęcie rejsu następuje o czasie zgodnym z ustaloną w rezerwacji godziną lub terminie ustalonym z kapitanem. Rozpoczęcie rejsu o innej godzinie niż w rezerwacji możliwe jest tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z Działem Obsługi Ruchu Turystycznego z podaniem numeru rezerwacji minimum 4 dni przed ustalonym terminem (e-mail: rezerwacja@biskupin.pl lub tel. +48 453 071 403).
10. Rejs trwa ok. 25 min., inny czas trwania rejsu można indywidualnie ustalić z kapitanem lub Dyrekcją Muzeum.
11. Przy braku informacji o spóźnieniu powyżej 15 minut od zarezerwowanego czasu Muzeum nie zapewnia realizacji rezerwacji wg zgłoszenia (tylko po ustaleniach z działem Obsługi Ruchu Turystycznego lub u kapitana na przystani istnieje możliwość zmiany godziny rozpoczęcia rejsu bez konieczności rezygnacji z usługi, e-mail: rezerwacja@biskupin.pl lub tel. +48 453 071 403).
12. Uczestnicy rejsu mają obowiązek stosować się do poleceń kapitana oraz pracowników obsługi (zarządzenia kapitana obejmują pasażerów oraz załogę).
13. Pasażerowie statku zobowiązani są do zapoznania się i przestrzegania regulaminu bezpieczeństwa statku „Diabeł Wenecki”.
14. Opiekunowie grupy mają obowiązek pozostać z grupą przez cały czas trwania rejsu i biorą odpowiedzialność za odpowiednią organizację grupy podczas rejsu (uwaga: na statku nie ma toalety).
15. W razie nagłych nieprzewidzianych wypadków, np. uszkodzenia silników, wejścia na mieliznę, itp. powodujących opóźnienie statku w dopłynięciu do miejsca docelowego i z powrotem Muzeum nie ponosi odpowiedzialności za powstałe opóźnienia.
16. Kapitan statku zastrzega sobie prawo do odwołania rejsu w przypadku złych warunków nawigacyjnych lub atmosferycznych (m.in. zbyt niski stan wody lub zbyt wysoki stan wody, silne opady deszczu, burza, mgła lub zamglenia).
17. Kapitan statku ma prawo odwołać rejs w każdej sytuacji, w której zagrożone jest bezpieczeństwo żeglugi.
18. W przypadku odwołania rejsu przez kapitana pasażerom przysługuje zwrot poniesionych kosztów lub zamiana na inne usługi oferowane przez Muzeum, jak np. Lekcje muzealne, jeżeli takie są dostępne.
VII. Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje można uzyskać kontaktując się z Działem Obsługi Ruchu Turystycznego: e-mail: rezerwacja@biskupin.pl lub tel.: +48 453 071 403.